Elav õlu - kõik õllest

MIS ON ELAV ÕLU?

Elav Õlu
Kellel meist oleks võimalik juua alati otse õlletehasest tulnud värsket õlut? Selliseid inimesi ei ole kuigi palju. Kui õllepruulid kõrvale jätta, siis teavad üksnes vähesed, milline on tegelikult elava õlle ehtne maitse. Mis asi see „elav õlu” õieti on? Kuidas teda ära tunda? Kuidas eristada teda tavalisest õllest?
Esiteks vanuse järgi. Kui õlut on säilitatud rohkem kui üks nädal, siis ei ole selles enam elu, või peaaegu ei ole. Mida kauem on õlut säilitatud, seda vähem on temas elu. Elava (töötlemata) õlle eluiga sõltub paljuski tema säilitamise viisist. Kannu valatud õlle maitse muutub olulisel määral juba ühe tunni pärast, suletud korgiga pudelis säilib see 3…4 päeva, aga külmkappi asetatud pudelis, mida ei loksutata, võib maitse püsida kuni nädal aega.
Teiseks välisilme alusel. Klassikalise elava filtreerimata õlle klaasi valamisel tekib selline mulje, nagu oleks klaas kergelt „higistama” hakanud. Küllastunud merevaigukollane värvus on pisut kuldse alatooniga. Mullid tõusevad klaasi põhjast 20–30 minuti jooksul ja kerkivad joobunult tantsiskledes lakkamatult pinnale. See viitab asjaolule, et süsihappegaas on õlles täielikult lahustunud, mis tähendab, et jook küllastus käärimise käigus süsihappegaasiga. Vahumüts on 3–7 cm kõrgune, lumivalge, tihe ja ilma suurte mullideta. Vaht peab püsima vähemalt 5–7 minutit. Vahu peale puhumisel peab see painduma või laiali lendama ega tohi mitte mingil juhul lihtsalt kaduda!
Kolmandaks maitse järgi. Maitsekriteeriumid on erinevalt kahest eelmisest punktist väga individuaalsed ja subjektiivsed. Ja pealegi ei olegi vist üldse võimalik võrrelda äsjapressitud mahla maitset pakimahla maitsega.

KUI KAUA ELAV ÕLU SÄILIB?

Elav Õlu
Elavat õlut toodetakse ilma igasuguste säilitusaineteta, seda ei pastöriseerita vmt. Niisugune jook ei saa kaua säilida. Tõeline elav õlu tuleb 3–5 päeva jooksul ära juua, sest muidu õllepärm sureb. Alternatiiviks oleks elava õlle külmas hoidmine (temperatuuril +2 °C või veelgi vähem). Kuid isegi sellisel juhul ei säili õlu just kuigi kaua.
Elava õlle veel üks erinevus tööstuslikus ulatuses valmistatavast tavalisest õllest seisneb selles, et ta käärib lõpuni sõna otseses mõttes sellessamas pakendis, milles teda müüakse. Just nimelt seetõttu on äsja avatud elav õlu pastöriseeritust märksa maitsvam. Teisest küljest on küll nii, et pärast anuma avamist tuleb see ruttu tühjaks juua, sest kaua selle sisu ei säili. Säilitamise probleem ongi üks põhilisi raskusi, millega niisuguse õlle valmistajad kokku puutuvad.

MILLIST ÕLUT LOETAKSE ELAVAKS?

Elav Õlu
Sellele küsimusele saab olla ainult üks vastus – elavaks loetakse PASTÖRISEERIMATA ja KONSERVEERIMATA õlut. Sealjuures võib elav õlu olla nii filtreeritud kui ka filtreerimata.

ÕLLESORT

Õlu võib sõltuvalt sellest, kus selle üks või teine sort on leiutatud, kanda vastava maakoha või pruulikoja nimetust – näiteks Tšehhi õlu, Baieri õlu, Krohni vabriku õlu, Inglise õlu või Saksa õlu.

ÕLLEVAHT

Isegi asjatundja ei oska õlle värvuse põhjal öelda, kas õlu on hea. Ta vaatab vahtu – milline see õieti on? Kas teda on palju, kas ta on tihe ja vastupidav või mitte? Õppigem nüüd kvaliteetset õlut vahu järgi ära tundma.
1. Valage õlu suurde pokaali või klaasi. Vahu kõrgus ei tohi olla väiksem kui neli sentimeetrit ja ta peab püsima vähemalt neli minutit. Kui emb-kumb arv on siintoodust väiksem, siis ei ole õlu just kõige parema kvaliteediga.
2. Puhuge vahu peale. Kui vaht kaob, on õlu halb, aga kui vaht „paindub”, siis hea.
3. Asetage selle vahumütsi peale üks münt. Kui see ei upu, on tegemist veel ühe õlle kõrge kvaliteedi näitajaga.
4. Vaht peab klaasi seintele „liibuma”. Kui pärast klaasi tühjendamist jäävad selle seintele vahujäljed, siis on kõik korras – õlu oli ehtne.

ÕLU ON ELUS JOOK

Elav Õlu
Elava õlle koostisse kuuluvad elus pärm ja ainulaadsed mikroorganismid. Elav õlu ei sisalda tehislikke koostisosi ega säilitusaineid ja ta ei ole läbinud ühtki tööstuslikul õllepruulimisel kasutatavat protsessi (filtreerimine, karboniseerimine, pastöriseerimine, tervisele kahjulike konservantide lisamine). Elavas õlles on palju B- ja PP-rühma vitamiine. Me peame siinkohal silmas mitte pudelites müüdavat, vaid värskelt pruulitud õlut.
Pudelites ja purkides müüakse filtreeritud ja pastöriseeritud õlut, sest ainulaadsed mikroorganismid ei ela kahjuks kuigi kaua ja õlu kaotab kiiresti oma loomulikud maitseomadused.

KAUPLUSED

Tallinn

  • Ümera 3 (10-22)
  • Kopli 69a (10-22)
  • Punane 17 (10-22)
  • Õismäe tee 105 (10-22)

Kohtla-Järve

  • Maleva 25A (10-22)
  • Keskallee 7 (10-22)

Narva

  • Võidu 1 (10-22)

 

SORTIMENT